Jednodniowe wycieczki z Warszawy

Temat jednodniowych wycieczek, jakie można odbyć z Warszawy wielokrotnie wraca na rozmaitych forach i w moich rozmowach z gośćmi przybywającymi do Warszawy. Okazuje się, iż pomimo centralnego położenia - znalezienie fajnych pomysłów na tego typu wypady może stanowić pewne wyzwanie. Tym większe, im bardziej chcemy polegać na transporcie publicznym! Poniżej prezentujemy kilka naszym zdaniem najciekawszych i najłatwiejszych do realizacji pomysłów.

[adinserter name="adsense-multiplex"]

1. Szybki wypad do Twierdzy Modlin

Jedna z największych i najbardziej imponujących fortyfikacji w Europie, zlokalizowana zaledwie 30 km od Warszawy, tak w skrócie można określić Twierdzę Modlin. Jej korzenie sięgają początków XIX wieku, kiedy to sam Napoleon Bonaparte zlecił jej budowę. Twierdza miała pełnić kluczową rolę w obronie Warszawy przed atakami z północy i północnego wschodu.  Dziś, na rozległym obszarze twierdzy znajdziecie mnóstwo pozostałości tego ogromnego kompleksu – do większości można swobodnie dojść pieszo. Spacer wśród murów twierdzy to nie tylko lekcja historii i architektury, ale także okazja do podziwiania rozległych krajobrazów nadwiślańskich.

Dojazd: Pociągiem Kolei Mazowieckich ze stacji Warszawa Gdańska lub Warszawa Centralna do stacji Modlin. Stamtąd pieszo do twierdzy. Rozkład jazdy znajdziesz tutaj.

2. Jednodniowa wycieczka do Torunia

Mikołaj Kopernik, gotyk i pierniki – to trzy główne skojarzenia z Toruniem. To urokliwe miasto nad Wisłą przyciąga turystów swoim zespołem staromiejskim, wpisanym na listę UNESCO, a w nim ratuszem, zamkiem krzyżackim, czy też czy gotyckimi kościołami. Toruń słynie również z produkcji pierników, które są nie tylko smakołykiem, ale także ważnym elementem lokalnej tradycji. Warto odwiedzić jedno z dwóch Muzeów Piernika, aby poznać historię tego wyjątkowego przysmaku.

Dojazd: Pociągiem PKP Intercity ze stacji Warszawa Centralna. A jeżeli zdecydujesz się na tę wycieczkę, polecamy oczywiście nasz mobilny przewodnik – a w nim aż sześć audioprzewodników! A jeśli nie jesteście przekonani do tego kierunku, przeczytajcie wpis o tym – dlaczego warto tam się wybrać.

3. Łowicz i Arkadia w jeden dzień

Ta propozycja jednodniowej wycieczki z Warszawy to prawdziwa uczta dla ducha. Łowicz to małe miasteczko położone około 70 kilometrów od Warszawy, przyciąga uwagę swoim folklorem, tradycyjnymi strojami i unikalną architekturą. Zaś położona niedaleko Arkadia to kwintesencja romantycznego parku krajobrazowego. Założona w XVIII wieku przez księżną Helenę Radziwiłłową, stanowiła azyl i miejsce ucieczki od codzienności. Spacer po tym zaczarowanym ogrodzie to jak podróż w czasie do epoki romantyzmu. Po wizycie w romantycznym ogrodzie warto wybrać się do zespołu pałacowo parkowego w Nieborowie, pięknych wnętrz dawnego pałacu Radziwiłów, w którym mieści się dziś muzeum wnętrz rezydencji pałacowej ze znaczącą ilością ceramiki, tkanin czy sztuki z XVII wieku.

Dojazd: Samochodem, koło 45 minut do Łowicza, stamtąd po zwiedzaniu około 7 minut pod Park w Arkadii, skąd zaledwie cztery kolejne minuty dzielą nas od Nieborowa.

4. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Jeden z największych i najbardziej znanych skansenów w Polsce znajduję się w zasięgu jednodniowej wycieczki z Warszawy. Prezentuje bogactwo kultury i tradycji regionu mazowieckiego i umożliwia zanurzenie się w życie codzienne oraz obyczaje mieszkańców wsi sprzed wieków. Odwiedzający mogą tu zobaczyć oryginalne budynki mieszkalne, gospodarcze oraz sakralne, a także uczestniczyć w warsztatach rzemieślniczych i kulinarnych.

Dojazd: Najlepiej samochodem, podróż koło dwóch godzin w jedną stronę. Jeśli zdecydujecie się na dojazd komunikacją, dobre wskazówki znajdziecie na stronie muzeum.

5. Szybka Łódź

To miasto, które zaskakuje na każdym kroku. Niegdyś serce polskiego przemysłu tekstylnego, dzisiaj przekształca się w centrum kultury, sztuki i nowoczesnego designu. Wizytę w Łodzi polecamy zacząć od spaceru słynną ulicą Piotrkowską, najdłuższą ponoć handlową ulicą w Polsce. Następnie warto odwiedzić tutejsze liczne muzea, z flagowym Muzeum Włókiennictwa na czele. Polecamy zajrzeć także do perełki dla miłośników polskiego malarstwa – Powozowni, tuż koło Pałacu Herbsta (też warto!). Łódź także miasto kultury, gdzie znajduje się słynna Szkoła Filmowa i EC1 – nowoczesne centrum nauki i kultury.

Dojazd: Pociągiem, koło półtorej godziny. Połączenia regularnie odjeżdżają z Warszawy Centralnej i Gdańskiej.

6. Płock- nieodkryty skarb Mazowsza

To jedno z najstarszych miast w Polsce, które dumnie stoi nad Wisłą. Jego historyczne centrum kryje w sobie gotycką bazylikę katedralną oraz renesansowe kamienice. Spacerując po Wzgórzu Tumskim, można podziwiać malowniczą panoramę na rzekę i otaczające ją tereny.

Dojazd: Ponieważ transport kolejowy do Płocka pozostawia wiele do życzenia, chcąc wybrać się do Płocka będziemy musieli wybrać między własnym samochodem, a autobusem odjeżdżającym z dworca zachodniego. Zaletą samochodu okaże się czas, autobusu – cena.

7. Jednodniowa wycieczka do… Krakowa?

Dwie stolice jednego dnia? Oczywiście, że tak! Dojazd z Warszawy do Krakowa szybkim pociągiem Pendolino zajmuje tylko 2 godziny i 20 minut, dzięki świetnej komunikacji jednodniowe wycieczki z Warszawy do Krakowa przeszły ze sfery marzeń do możliwości, jak i wśród zagranicznych turystów [czytałeś to zdanie?] Kraków to miasto, w którym historia przeplata się z nowoczesnością. Jego serce bije na Wawelu, gdzie znajduje się słynny zamek królewski i katedra. Warto także odwiedzić Rynek Główny oraz dawną żydowską dzielnicę dzielnicę -Kazimierz. Więcej informacji o tym, jak dojechać pociągiem z Warszawy do Krakowa znajdziecie  w osobnym wpisie na blogu. Oczywiście polecamy także nasz fantastyczny mobilny przewodnik!

Dojazd: Tylko PKP Intercity! Najszybsze pociągi pokonują tę odległość w około 2 godziny 20 minut.