Wielkie Piramidy w Gizie, nekropolia faraonów i jeden z siedmiu cudów starożytnego świata. Ponadczasowy symbol potęgi starożytnego Egiptu i jego władców fascynuje swoim ogromem. Największa z piramid, majestatyczna Piramida Cheopsa i dwie jego mniej znane towarzyszki, piramidy Chefrena i Mykerinosa, zapraszają Was do odbycia niezapomnianej podróży w czasie. Spacerując po terenie nekropolii w Gizie możecie dotknąć każdą z nich i poczuć pod własnymi palcami tysiące lat ich historii.
Do wnętrza każdej z piramid możecie również wejść. Choć oryginalne wyposażenie grobowców faraonów zostało dawno zrabowane, sam spacer wąskimi, ciasnymi kamiennymi korytarzami do tysiącletnich komór grobowych będzie niezwykłym przeżyciem.
Jednak Wielkie Piramidy to nie wszystko! Przy każdej z nich wybudowano szereg budowli towarzyszących. W oczy rzucają się przede wszystkim piramidy boczne, przeznaczone dla żon i matek faraonów. Na terenie kompleksu znajdziecie ich łącznie siedem. Uważne oko doszuka się również ledwo widocznych pozostałości piramid satelitarnych, wielokrotnie zmniejszonych kopii każdej z Wielkich Piramid, przeznaczonych dla „ka” – duchowego bliźniaka każdego z faraonów. Znajdziecie je koło Piramidy Cheopsa i Chefrena. Tuż obok nich, zachowały się pozostałości świątyń grobowych faraonów. Każdy z nich był przecież bogiem, a każda z Wielkich Piramid i towarzyszące im świątynie – miejscem kultu.
Jednak Piramidy to nie wszystko. Na dwóch cmentarzach położonych po wschodniej i zachodniej stronie Piramidy Cheopsa, chowano tych, którzy służyli wielkim faraonom. Do niektórych mastab można wejść. Kunszt i bogactwo zdobień wewnątrz będzie niesamowitą odmianą po oglądaniu surowych i pozbawionych jakichkolwiek zdobień komorach grobowych wewnątrz Piramidy Cheopsa, czy Mykerinosa.
Na koniec, tajemniczy Sfinks. Gigantyczny lew z głową człowieka, strażnik piramidy Chefrena, świadek tysięcy lat historii grobowców faraonów. Wciąż czeka na pełne odkrycie, każdego dnia archeolodzy odkrywają nowe szczegóły tej monumentalnej rzeźby, każdego dnia też pojawiają się nowe zagadki.
Piramidy w Gizie – przewodnik
Zapraszamy Was do zwiedzania z naszym mobilnym przewodnikiem po Piramidach w Gizie! Możecie zabrać go ze sobą na wyjazd z biurem podróży, albo samodzielną wycieczkę (bilety kupicie tutaj). Znajdziecie w nim aż dwadzieścia cztery rozdziały audioprzewodnika, a w nim:
- Opowieść o piramidach w Gizie, o tym, czym są i jak powstawały,
- Przewodnik po Piramidzie Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Każdą z nich obejrzymy z zewnątrz, później wejdziemy do środka, a na koniec zwiedzimy piramidy boczne i świątynie grobowe,
- Mamy dla Was aż trzy przystanki w fenomenalnie zdobionych mastabach na Cmentarzu Wschodnim: grobowcu Qara, Idu i królowej Meresankh III.
- Oczywiście przyjrzymy się również majestatycznemu Sfinksowi i towarzyszącym mu świątyniom.
Oprócz tego, mamy dla Was mini-informator turystyczny. A w nim, garść podpowiedzi o tym, jak zaplanować wizytę pod Piramidami w Gizie, a także – uwaga – informacje o najlepszych punktach widokowych!
W ramach przewodnika otrzymujecie oczywiście dostęp do mapy offline, każdy z przystanków audioprzewodnika i innych miejsc wartych odwiedzenia – znajdziecie na mapie.
Dostępne wersje językowe