Z Krakowa do Warszawy, z Warszawy do Krakowa



Trasa między Warszawą a Krakowem jest jedną z najczęściej przemierzanych w Polsce. Przemieszczanie się pomiędzy nimi nie sprawia żadnych problemów, jednak różnorodność możliwości może przyprawiać o ból głowy. Ten artykuł pomoże Wam podjąć decyzję! Oczywiście, w tym wpisie rozważam przede wszystkim bezpośredni przejazd pomiędzy obecną i dawną stolicą Polski.

[adinserter name="adsense-multiplex"]

Pociąg

To najłatwiejszy i najszybszy sposób przemieszczania się pomiędzy Warszawą i Krakowem, nawet w porównaniu z samolotem. Spośród dostępnych możliwości, najszybszy i najwygodniejszy jest pociąg EIP (słynne Pendolino), który potrzebuje na pokonanie tej trasy nieco ponad 2 godziny. To jednak również najdroższa opcja, bilet drugiej klasy bez zniżek na początku 2021 roku kosztował 149 PLN. Jeśli szukasz tańszej opcji, skorzystaj z pociągów Intercity, albo TLK, bilet będzie o wiele tańszy. Te pociągi jednak zwykle jadą o wiele wolniej – zwykle 4 godziny, lub dłużej. Są po prostu wolniejsze i/lub jadą inną trasą. Sprawdź w rozkładzie jazdy, która z opcji jest dla Ciebie najlepsza.

Pociągi w Krakowie docierają do stacji Kraków Główny, część z nich jedzie dalej, niektóre zatrzymują się na stacji Kraków-Płaszów. W Warszawie każdy pociąg do Krakowa odjeżdża ze stacji Warszawa Wschodnia, po drodze staje w Warszawie Centralnej i Zachodniej.

Samolot

Jeśli lecisz wyłącznie z Warszawy do Krakowa i nie przesiadasz się dalej na żadnym z tych lotnisk, moim zdaniem szkoda czasu na przelot samolotem. Łączny czas przejazdu z centrum do centrum obu miast (wliczając w to czas potrzebny na dotarcie do i z lotniska, a także wszelkie kontrole bezpieczeństwa) będzie dłuższy, aniżeli Pendolino, a koszt biletu – wyższy.

Reklama

Oczywiście jeśli Warszawa, lub Kraków są dla ciebie wyłącznie lotniskiem przesiadkowym (i masz jeden bilet na oba odcinki lotu), to pociąg będzie mniej wygodny.

Autobus

Moim zdaniem to opcja wyłącznie dla osób, które nie chcą skorzystać z żadnej innej spośród wymienionych. Czas przejazdu autobusem to około 4 godzin, a autobusy są moim zdaniem mniej wygodne od pociągów. Zaleta – główny terminal autobusowy w Krakowie leży tuż obok Dworca Głównego PKP. W Warszawie autobusy odjeżdżają z Dworca Zachodniego. Uwaga, aż do 2023 roku cały Dworzec Zachodni jest w przebudowie, sprawdzaj dokładnie rozkłady jazdy i położenie przystanków.

Samochód

Z Warszawy do Krakowa prowadzą dwie główne trasy. Jeszcze do niedawna najpopularniejsza była nieco okrężna droga przez Piotrków Trybunalski i Częstochowę. Na całej długości była dwujezdniowa, co było jej istotną zaletą, zaś łączny czas przejazdu oscylował wokół 3-4 godzin. Obecnie (2021) na jednym z odcinków autostrady A1 trwa dość uciążliwy remont (do końca 2021 roku), podobnie, jak na A4. Może to dość istotnie wydłużyć czas przejazdu. W chwili, gdy piszę te słowa – Google nawet nie wytycza trasy przejazdu przez ten odcinek.

Reklama

Od niedawna popularność zyskuje droga S7, która bezpośrednio łączy ze sobą oba miasta. Jest o wiele krótsza, niż opisany powyżej wariant. Jeśli ją wybierzesz, przygotuj się na około 70 kilometrów dość zatłoczonej, jednopasmowej drogi pod Krakowem. Ten wariant polecamy miłośnikom zwiedzania po drodze, znajdziesz tam kilka miejsc wartych odwiedzenia.

A gdy już dojedziecie na miejsce, polecamy nasze przewodniki po Warszawie i Krakowie!