Szlaki na Śnieżkę – 7 pomysłów wycieczek na szczyt
Śnieżka. Najwyższa góra Czech, a zarazem jeden z najbardziej charakterystycznych wierzchołków w Polsce. Dzięki swojemu położeniu, a przede wszystkim dzięki zróżnicowaniu jej stoków, jest znakomitym celem wycieczek dla wszystkich, zarówno tych dużych, jak i małych. Z polskiej strony przyciąga na swoje zbocza turystów z Karpacza, zaś z czeskiej - przede wszystkim z Pecu pod Śnieżką. W tym wpisie pokażemy Wam siedem wariantów szlaków na szczyt tej surowej, pięknej, wietrznej góry! A dlaczego warto się tam wybrać i co ciekawego znajdziemy na szczycie- opisujemy w naszym audioprzewodniku po szczycie Śnieżki.
UWAGA: To jedno z bardziej eksponowanych i wietrznych miejsc w polskich górach, a na samym szczycie nie ma schroniska! Wybierają się na wierzchołek pamiętaj o odpowiednim obuwiu i ubiorze. Zapomnij o klapkach, zawsze miej ze sobą coś od wiatru i deszczu.
UWAGA2: Najpopularniejszym punktem startowym na "atak szczytowy" jest schronisko Dom Śląski. To zatłoczone miejsce, zatem nie oczekuj tam górskich klimatów. Na Śnieżkę prowadzą stamtąd dwa szlaki. Pierwszy z nich, czerwony, jest krótki i stromy - a latem jednokierunkowy (można iść tylko pod górę). Drugi, niebieski, zimą bywa zamykany, z uwagi na zagrożenie lawinowe. Jest za to o wiele łagodniejszy (to droga dojazdowa do "latających talerzy"), ale dłuższy.
A zatem - przedstawiamy Wam 7 pomysłów na zdobycie najwyższej góry w Karkonoszach!
Wariant super-łatwy szlaku na Śnieżkę
Od czeskiej strony na sam wierzchołek wjedziesz słynną kolejką gondolową. Śnieżka jest dla Czechów szczytem kultowym, zatem ta wycieczka jest karkonoskim odpowiednikiem wjazdu na Kasprowy Wierch. Pod dolną stację dojedziesz samochodem, a jedynym Twoim problemem może być kolejka do kas, lub wiatr – oba mogą utrudnić, albo uniemożliwić zakup biletów. Powrót – wyciągiem, lub pieszo, na przykład przez Obři důl. Informacje na temat kursowania kolejki znajdziecie na stronie gondoli.
Wariant łatwy z minusem
Miłośników leniwego zdobywania gór na pewno zapytają o wyciąg od polskiej strony. Niestety (a może stety), jak dotąd próby budowy „gondoli” na sam wierzchołek spełzły na niczym. Do dyspozycji macie zatem jedynie wyciąg na Kopę, niepozorny wierzchołek około 200 metrów niżej. Stamtąd zaś do przejścia macie około 2 kilometrów. Oczywiście ten wariant również nie jest dostępny przy złej pogodzie, z kolei przy dobrej pogodzie kolejki po bilety mogą być spore. Aby uniknąć niespodzianek, warto zajrzeć na stronę Karpacz Ski Arena.
Najłatwiejszy wariant dla piechurów
Jeśli nie chcesz się zbytnio zmęczyć – ale obca ci jest idea zdobywania szczytów przy pomocy wyciągów i kolejek linowych, najłatwiej Ci będzie wejść na Śnieżkę od strony Przełęczy Okraj. Do pokonania masz około 600 metrów podejścia, w ramach bonusa omijasz zatłoczony odcinek szlaku spod Domu Śląskiego. Na przełęcz Okraj dojedziesz busem z Karpacza, albo samochodem – uwaga, parking na przełęczy płatny.
Coś dla miłośników pięknych widoków
Najpiękniejszy naszym zdaniem szlak na Śnieżkę to ten, który prowadzi przez Kocioł Małego Stawu i schronisko Samotnia. Tu już nieco się zmęczysz, różnica wysokości z Karpacza sięga 1000 metrów. Widoki pod drodze wynagrodzą Ci trudy wspinaczki – „Samotnia” nad Małym Stawem dla wielu jest piękniejsza od tatrzańskiego Morskiego Oka. Można też przejść tą trasą schodząc ze Śnieżki!
Szlak dla tych, co mają mało czasu
(ale nadal chcą na górę wejść pieszo). Podążaj czerwonym szlakiem przez kocioł Łomniczki. Po drodze mijamy niepozorny Wodospad Łomniczki i niewielkie schronisko. To nieco mniej zatłoczony szlak (może dlatego, że mniej widokowy), niedostępny zimą z uwagi na zagrożenie lawinowe.
Szlak na Śnieżkę przez Olbrzymią Dolinę
Olbrzymia Dolina, czy też Obři důl, to jeden z najpiękniejszych krajobrazowo terenów w czeskich Karkonoszach. Szlak na Śnieżkę rozpoczyna się tuż koło dolnej stacji kolei gondolowej i początkowo łagodnie pnie się w górę dnem głębokiej doliny, pomiędzy dwoma bocznymi graniami Śnieżki. Następnie, zakosami docieracie pod Dom Śląski. Stamtąd czeka was ostatnia prosta – 200 metrów w górę na szczyt (wspomnieliśmy o niej na początku tego wpisu). Jeśli do Pecu pod Śnieżką dojedziecie busem – możecie zejść do Karpacza jednym z opisywanych tutaj szlaków.
Pieszy szlak na Śnieżkę dla prawdziwych Twardzieli
Na koniec, coś dla miłośników naprawdę długich wycieczek (nawet dwudniowych!), których nie przeraża ponad 28 kilometrów marszu ze Szklarskiej Poręby. Trudy wędrówki wynagrodzi jeden z najbardziej widokowych szlaków turystycznych szlaków w Polsce. W „Szklarskiej” warto skorzystać z wyciągu na Szrenicę (bez niego – długość trasy wzrasta do 34 km!). Opisaliśmy go szczegółowo w naszym audioprzewodniku po Karkonoszach, tam też piszemy więcej na temat logistyki i noclegów.